Czym jest ślub humanistyczny?
Ślub humanistyczny jest coraz popularniejszy w Polsce. Jest to forma zawarcia małżeństwa, która ma jedynie znaczenie symboliczne. Ślub humanistyczny może być zorganizowany dokładnie tak, jak wymarzą sobie nowożeńcy. W trakcie cermonii nie obowiązują żadne reguły jak w przypadku ślubu kościelnego czy cywilnego. Jest więc to najbardziej personalizowana forma zawarcia małżeństwa, ale nieposiadająca żadnej mocy prawnej.
Ślub humanistyczny – moc prawna
Ślub humanistyczny nie ma żadnej mocny prawnej. Formalnie więc po takim ślubie stan cywilny pary się nie zmienia. Pozostają oni dalej panną i kawalerem. Wiele par decyduje się więc na wzięcie kilka dni wcześniej ślubu cywilnego jedynie w obecności świadków. Dzięki temu pary zostają prawnie małżeństwem, a kilka dni później przysięgają sobie w obecności rodziny i przyjaciół.
Ślub humanistyczny w przeciwieństwie do ślubu cywilnego mogą wziąć również osoby tej samej płci. Taki związek nie może zostać prawnie zalegalizowany, ale ślub symbolicznie przypieczętuje miłość pary.
Ślubu humanistycznego nie może jednak wziąć każdy. Przestrzegane muszą być zasady Kodeksu Rodzinnego, dlatego osoby niepełnoletnie, ubezwłasnowolnione, pozostające w związku małżeńskim oraz krewni nie mogą tego zrobić. Jest to kontrolowane przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów.
Organizacja ślubu humanistycznego
Ślub humanistyczny może zostać zorganizowany dokładnie tak, jak chcą tego przyszli małżonkowie. Nie obowiązują ich żadne sztywne reguły. Ślub humanistyczny może odbyć się w plenerze lub w budynku. Para może zorganizować go także w dowolnym stylu np. boho, glamour czy fantasy. Ślubu Młodej Parze udzielić może dowolna osoba. Można więc wybrać kogoś bliskiego np. brata, siostrę czy kolegę lub zatrudnić zawodowego mistrza cermonii. Najbardziej osobistym elementem są jednak przysięgi – przyszli małżonkowie mogą samodzielnie je stworzyć. Cermonia może więc być całkowicie dostosowana pod nowożeńców. Może być to więc ślub, jakiego nie miał nikt inny.