Hej!
Na razie proszę tu nie wchodzić :)
Współpraca - Old Fashioned Girl

Jak wzmocnić swoją odporność przed zimą

Zachorowałam, a to zawsze mobilizuje do wielkich rzeczy. Tym razem zmotywowało mnie do napisania dzisiejszego wpisu, który (kto wie!) może Wam się któregoś, jesienno-zimowego dnia przyda. Oby nie! Ale lepiej chuchać na zimne…

Na katar

– kąpiel z olejkiem eterycznym, najlepiej sosnowym, czyli inhalacja w wersji hardcore

– albo zwykła inhalacja (czyli wrzątek w miskę i 5 minut wdychamy parę) którą i tak wzbogaciłabym jedną saszetką herbaty z rumianku (rumianek turbo nawilża!)

Na ból gardła

– każda babcia zna ten wywar, czyli mleko + 1 łyżeczka miodu +1 łyżeczka masła

Na gorączkę

– najlepsza jest herbata lipowa z miodem (u mnie działa za każdym razem!), ale trzeba ją pić maszynowo jedna za drugą aż będziemy mieć dość ;)

– chłodne okłady na czoło, przy czym to bardziej uśmierza ból, niż faktycznie zbija gorączkę, ale i tak uczucie jest cudowne!

Zapobieganie

– mówimy papa zimnym napojom i przytulamy się do wszystkiego co bucha parą – herbatki i kawki naszymi przyjaciółmi są!

– co oznacza również zupy, w które fajnie jest zainwestować w chłodne dni

– czterej killerzy przeziębienia, których można zatrudnić przy herbacie – imbir, cytryna, miód i sok z dzikiej róży (SOK, nie żaden syrop, w którym zawartość dzikiej róży to w najlepszym wypadku 50%)

A jakie są Wasze sposoby na zwalczanie przeziębień?

Processed with VSCOcam with b5 preset

Cool pro-tips how not to get sick in autumn!

So I cought some very nasty cold that inspired me (I wish it hadn’t, I wish it was my own idea while being perfectly healthy) to write this post about preventing  and curing illnesses. I guess that’s THE topic right now, remembering how fast the weather is changing this days.

Cold

– bath with a few drops of the pine essential oil (you can buy it in every pharmacy + it’s very cheap!)

– just a regular inhalation + one sachet of  the chamomile tea (it will inhale your respiratory system at the same time as moisturize) – just prepare a big bowl of boiling water and breath deeply above it

Sore throat

– I don’t know about your country, but in Poland every grandmother knows this recipie – one cup of warm milk + 1 spoon of honey + 1 spoon of butter :)

Fever

– lime tea with honey is the best thing you can do to reduce the fever (it works on me every time!)

– put some cold towels on your forehead to reduce the pain you feel – unfortunately it doesn’t reduce the fever :<

Preventing

Is always the best idea. Better than recovering from ilness that we could have avoided.

– say goodbye to all cold drinks and start enjoying the warmth of a good tea or coffee

– also, hot soup is always a good idea!

– remember to always add to your tea one of the following products- ginger, lemon, honey (when the temperature of water is max. 40) and some dog rose

I’d really like to know – what are your methods to cure and prevent cold? Maybe I’ll learn something new :)

9 Comments

 • Kamila

  22.10.2013 at 22:45 Reply

  Mleko, miód i MASŁO? U mnie zawsze była wersja bez masła… Widać wschód rządzi sie innymi prawami ;P oraz zapomniałaś o soczku malinowym! Nawet lepszy niż z dzikiej róży. No i szalik – ja mam taki zrobiony na drutach przez mamę :) Btw. – śliczne zdjęcie :*

  • Paulix

   22.10.2013 at 23:30 Reply

   A u mnie zawsze mleko z maslem i miodem (w wersji hardcore z czosnkiem do tego) na rozgrzanie przy dreszczach i napotnie. Maliny zawsze górą, czy to do herbaty, czy zalane po prostu gorącą wodą. Woda z miodem i z sokiem z cytryny na nawodnienie i koniecznie smarowanie, szczególnie stóp (osłanianych potem kolorowymi skarpetami) Viiiiiiiiiiiiikiem :D (ach ten zapach dzieciństwa) i mama u boku ;)

 • Bganzt

  22.10.2013 at 23:12 Reply

  Dopisałbym:

  Letnia woda (nie wrzątek!) + Miód + Cytryna – na wzmocnienie, smaczne, zdrowe, a jak czujesz, że coś Cię łapie warto się napić. Mnie smakuje bardzo i potrafię wypić tego kilka litry jednego wieczora ;).

  Woda Utleniona + Woda, proporcje 1/5 (1 – utlenionej, 5 – zwykłej kranówy) – do płukania gardła jak mamy stan zapalny (czyli boli podczas przełykania;) ).

  A do pogromców przeziębień dopisałbym jeszcze czosnek i cebulę ;)

 • OttON

  22.10.2013 at 23:14 Reply

  Na zimowe dolegliwości zawsze najlepiej przygotować sobie spiżarnię w letnie wyroby, takie jak:
  -syrop z młodych pędów sosny
  -soki/syropy z pigwy lub maliny do herbaty
  -miodek z pasieki (m.in. do celów jak wyżej w notce, choć ostatnio często spotykam się ze słodzeniem kawy tym specjałem ;))

  Oczywiście nie można zapominać o takich wpomagaczach jak maści eukaliptusowe czy domowe leki na bazie alkocholu, których nazw tu nie wymienię :P. Co do problemów z katarem, to sam gorący przysznic daje b.dobre efekty, ale jak wiadomo, wszystkie te metody działają chwilowo.
  Pozdrawiam ;)

 • Monika

  22.10.2013 at 23:31 Reply

  Echinacea :) Zawsze, od kiedy pamiętam – jako dziecko łykałam jak cukierki. Tej jesieni uchroniła mnie przed bakteriami, które zaatakowały moją współlokatorkę (która teraz walczy z poważnym zapaleniem oskrzeli). Traktuję ją trochę jak magiczny eliksir :D

 • Ania Piwowarczyk

  15.03.2014 at 21:49 Reply

  Na katar koniecznie maść majerankowa – do stosowania pod nosem. Katar mija, można spokojnie spać i zapobiega zaczerwienieniom. Przetestowałam w ubiegłym tygodniu i efekt dwudniowej terapii przeszedł moje najśmielsze oczekiwania, więc polecam!

  • Karolina Szpunar

   16.03.2014 at 13:58 Reply

   Nie znałam maści majerankowej, dzięki! :)

 • Sparrow

  16.03.2014 at 09:03 Reply

  Zaczyna sie katar -syrop cebulowy . Zaczyna sie kaszel – syrop cebulowy . Zaczyna sie zimno -syrop cebulowy . W szybkiej wersji -cebula z cukrem,potem z miodem . Zawsze mam w lodowce .

  • Karolina Szpunar

   16.03.2014 at 14:27 Reply

   Tyle o tym syropie cebulowym słyszałam, a u mnie w domu jakoś nigdy nie cieszył się zbytnią popularnością. Ale masz rację – to sprawdzony sposób, stary jak świat i warto mieć go zawsze gdzieś w zanadrzu :) Dzięki za przypomnienie!

Post a Comment