Ubrania sportowe z bawełny, czy poliestru?

Ubrania sportowe wykonywane były tradycyjnie z grubej, bardzo wygodnej bawełny i ten krój jest popularny również dzisiaj. Oprócz tego pojawiło się bardzo dużo nowoczesnych materiałów, które zapewniają w tego typu ubraniach zupełnie innego rodzaju jakość i cechują się innego rodzaju właściwościami. Najpowszechniej obecnie stosuje się oprócz tradycyjnych ubrań bawełnianych – ubrania wykonane z materiałów syntetycznych, głównie poliestru.

Ubrania sportowe bawełniane – zalety i wady

Ubrania sportowe wykonane z bawełny cechuje przede wszystkim wygoda. Dawniej używana była w ich produkcji wyłącznie bawełna gruba o charakterystycznym splocie. Dzisiaj używa się również tkanin bawełnianych o wiele cieńszym. Dla wielu osób istotna jest również naturalność bawełny, co postrzegane jest na równi z bardziej pozytywnym niż w przypadku materiałów syntetycznych wpływem na zdrowie.

Ubrania sportowe wykonane z bawełny mają tez jednak swoje wady. Bawełna jest materiałem, którego włókna (o pochodzeniu roślinnym) mają dość złożoną, porowatą strukturę. Z tego powodu ma ona właściwości higroskopijne, i bardzo łatwo zatrzymuje w sobie wilgoć. Ubrania wykonane z bawełny dość łatwo ulegają zatem przepoceniu – zwłaszcza przy intensywnym treningu i długo schną. Dlatego właśnie praktycznie wszystkie współczesne, profesjonalne sportowe ubrania wykonane są z materiałów syntetycznych, a bawełniane dresy, czy t-shirty znajdują zastosowanie bardziej w rekreacji i codziennej modzie.

Ubrania syntetyczne

Większość sportowych ubrań wykonywana jest dzisiaj z materiałów syntetycznych – głównie poliestru. Materiał ten charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jego włókna są całkowicie gładkie. W związku z tym cała wilgoć bardzo szybko i łatwo z nich wyparowuje, a ubrania pozostają suche w każdej sytuacji. Tkaninę poliestrową cechuje oprócz tego bardzo niska waga, co w niektórych rodzajach sportu, przekłada się na konkretne różnice w wynikach. Z tego materiału wykonywane są klasyczne spodnie dresowe Adidas, bluzy i inne elementy sportowej odzieży.

Comments are closed.