Skąd się wzięły sneakersy?

Sneakersy to aktualnie najpopularniejsze obuwie damskie. Znajdziemy je chyba w każdej szafie współczesnej kobiety. To buty o wielu obliczach – każda z pań może bez problemu dobrać sneakersy do swojego stylu, osobowości i upodobań. Widok eleganckiej kobiety w sukience koktajlowej, eleganckim płaszczyku i sneakersach na nogach nikogo już dziś nie dziwi. Jednak nie zawsze tak było. Skąd właściwie wzięły się wygodne i modne sneakersy?

Pierwsze sportowe buty

Historia sportowych butów sięga XIX wieku i związana jest z rewolucją przemysłową. Metody produkcji masowej oraz nowe materiały, takie jak guma wulkanizowana, umożliwiły wytwarzanie tanich, szeroko dostępnych, wygodnych butów przeznaczonych do uprawiania sportów. Pierwszą gumową podeszwę opatentował Wait Webster w 1832 roku.

Pierwszą marką produkującą pierwowzór naszych sneakersów była amerykańska Keds, powstała w 1892 roku. Na rynek wypuściła buty z płócienną cholewką umieszczoną na elastycznej, gumowej podeszwie. Od tego momentu długo jeszcze trzeba było czekać na pojawienie się butów sportowych na ulicach.

Kolejnym znaczącym momentem w historii był rok 1908, kiedy na rynku pojawił się pierwszy model kochanych do dziś All Starsów. Natomiast w 1917 roku rozpoczęła się masowa produkcja popularnych tenisówek marki Keds, która swoją drogą funkcjonuje do dziś.

Buty sportowe w Europie

Historia butów sportowych to jednak nie tylko Ameryka. Pierwsza firma produkująca sportowe buty na starym kontynencie rozpoczęła działalność w 1890 roku w Anglii – to dzisiejszy Reebok. Natomiast w 1920 roku swoje pierwsze buty wyprodukował w Niemczech Adolf Dassler – to w ciemnej łazience rodziny Dasslerów narodziła się marka Adisas.

Po II wojnie światowej białe trampki stały się symbolem wyzwolonej młodzieży. Nosili je James Dean, Bob Marley czy Mick Jagger, który włożył je nawet na swój ślub.

Złoty wiek sneakersów

Świetnym czasem dla sportowych butów stały się lata 80., zdominowane przez modę na zdrowy styl życia. Wówczas to buty sportowe na dobre wyszły na ulicę. Istotną rolę w popularyzacji tego typu obuwia miała też kultura hiphopowa. Producenci obuwia produkowali nowe, jeszcze wygodniejsze modele i zaczęli je coraz bardziej urozmaicać. XXI wiek to sneakersy damskie na koturnie oraz sneakersy modne, podążające za najnowszymi trendami mody.

Comments are closed.