Okazja czyni buty

Wydawać by się mogło, że zakup męskich butów jest niezwykle prosty. Wejście do sklepu, sięgnięcie po wybrany model, podejście do kasy i płatność – przejście przez tyle kroków nie może być przecież zbyt trudne. A jednak.

Okazja na buty męskie skórzane

Warto przemyśleć, na jaką okazję trzeba zakupić wytrzymałe buty ze skóry. Ślub? Czarne, lśniące oksfordy i smoking. Bankiet? Ciemne, błyszczące lotniki i elegancki garnitur. Spotkanie biznesowe? Matowe derby i formalny garnitur. Studenckie zebranie? Jeansy i ciemnobrązowe brogsy. Spacer z teściami po mieście? Sztruksy i wysokie chukka. Casualowy wypad za miasto? Wytarte jeansy i brązowe, miękkie mokasyny.

Materiał

W zależności od wydarzenia pantofle powinny być wykonane z odpowiedniego materiału. Na rynku jest do wyboru wiele opcji, które w niektórych typach butów – np w monkach – można ze sobą mieszać. Naturalna skóra jest zdecydowanie najbardziej popularna, zaraz za nią występuje zamsz, a później skóra licowana. Skóra ekologiczna nie ciszy się zbytnim uznaniem.

Buty eleganckie a kolorystyka

Wizytowe obuwie powinno mieć kolor czarny i jeśli wydarzenie jest uroczyste, lśniący. Ciemnobrązowy kolor zarezerwowany jest tylko do wydarzeń w ciągu dnia, a pozostałe barwy zaliczają się już do okazji typowo nieformalnych.

Krój

Na eleganckie wyjście najlepiej sprawdzi się smukły, pozbawiony perforowań but. Na biznesowy obiad odpowiedni będzie szerszy, nakładany nosek i otwarta przyszwa, natomiast na mniej formalne wyjścia nada się smukły krój z klamrami lub typ mokasynów.

W dobie dzisiejszych czasów można coraz więcej i o ile nie założy się kolorowych skarpetek do smokingu i czarnych butów, albo lotników do kąpielówek to nikomu nie powinna stać się krzywda. Zawsze znajdzie się ktoś, kto zauważy odstępstwo od ogólnie przyjętych norm. Ale zasady są po to, żeby je łamać.

Comments are closed.