Złota biżuteria – jak najlepiej ją czyścić?

Biżuteria, pamiątki rodzinne, a nawet sztućce – te przedmioty łączy jedno. Mogą być wykonane ze złota. Niestety, złoto jak złoto, bardzo szybko ulega zabrudzeniom i uszkodzeniom. Co zrobić, by złota biżuteria i pamiątki rodzinne zachowały swój naturalny wygląd? Jak najlepiej czyścić złoto?

Metoda 1: Jak czyścić złoto sodą lub detergentem?

W tej metodzie proces czyszczenia złota należy rozpocząć od przygotowania gorącej wody, a następnie wlaniu do niej kilku kropel płynu do mycia naczyń bądź sody oczyszczonej, która zapewni lepszy efekt czyszczenia. Następnie do tak przygotowanej mieszaniny powinno się włożyć czyszczony, złoty przedmiot. Optymalny czas takiej „kąpieli” to około 15 minut. Po upływie tego czasu można z powodzeniem wyjąć go z wody, a następnie oczyścić z pozostałego brudu za pomocą miękkiej szczoteczki.

Metoda 2: Wacik i proszek do pieczenia

Złotą biżuterię można też czyścić za pomocą… proszku do pieczenia. Proces ten nie jest skomplikowany i wymaga jedynie wacika kosmetycznego i wspomnianego proszku. Na wacik nakłada się jego niewielką miarkę. Gdy zacznie on reagować z powierzchnią dzianiny (pojawi się na niej charakterystyczna piana), można nią delikatnie przeczyszczać czyszczony, złoty element. Warto to robić dosyć dokładnie. Zwłaszcza jeśli czyści się biżuterię o bardzo skomplikowanym i złożonym kształcie.

Metoda 3: Ocet i cytryna oczyszczą złoto!

Złotą biżuterię można czyścić również za pomocą zwykłego octu lub soku cytrynowego. Wystarczy przetrzeć nimi powierzchnię złotego elementu, a następnie pozostawić go na kilka godzin. Jest to konieczne w celu rozdrobnienia cząsteczek brudu znajdujących się na powierzchni złota. Już po kilku godzinach można wytrzeć czyszczoną złotą biżuterię i cieszyć się jej odnowionym pięknem.

Podsumowując, utrzymanie złota w czystości, a zwłaszcza jego czyszczenie nie jest trudne. Wystarczy kilka domowych sposobów, by ponownie móc się cieszyć oryginalnym pięknem złotej biżuterii, sztućców, czy pamiątek rodzinnych. Zwłaszcza że zajmują one stosunkowo mało czasu.

Comments are closed.