Hej!
Na razie proszę tu nie wchodzić :)
480475_2881337529200_903925069_n

Opuść swoją strefę komfortu

Tak brzmiało hasło tegorocznego TEDX’a w Warszawie. Ja swoją opuściłam, czego efektem jest chociażby dzisiejsza notka, a Wy?:)

Prelegentów było tak wielu, że zdecydowałam się napisać tylko o moich ulubionych. Brzmi fair?;)

BENNY LEWIS , irlandzki poliglota, którego subskrybuję i czytam już od dawna, podważył 5 głównych mitów na temat uczenia się języków obcych (włącznie z  bardzo popularnym wśród Polaków przekonaniem – “I’m too old to start a new foreign language”). Co tu dużo mówić, inspiruje! Jeśli macie ochotę to poniżej filmik

subskrybować też warto, bo codziennie dzieli się cennymi trickami w nauce języków:)

 JOANNA BAGNIEWSKA – dzięki niej, zrozumiałam dlaczego mój królik nie zostałby miło przywitany w Australii :>

A na poważnie, dlaczego tak ważne jest nie-przewożenie dzikich zwierząt pomiędzy kontynentami. Cudownie zaprezentowany temat (jak miło słyszeć Polaków mówiących płynnie po angielsku <3), warty odszukania na youtubie, czy gdziekolwiek w internecie!

CEZARY WÓJCIK  w bardzo lekki i dający do myślenia sposób opowiedział o kompleksach Polaków, które nie pozwalają na spełnianie marzeń na terenie własnego kraju, ograniczają gospodarkę, kulturę i wszystko dookoła. Trochę smutno zdać sobie sprawę, że teraźniejszość innych krajów to nasza skrupulatnie zaplanowana przyszłość. :<

S. MAŁGORZATA CHMIELEWSKA – siostra zakonna czy krawcowa? No właśnie, chyba jedno i drugie;) Powinnam zacząć od tego, że jako jedyna osoba na tegorocznym TEDxie dostała owacje na stojąco. BARDZO zasłużenie. Ta wspaniała kobieta od lat pomaga bezdomnym, chorym i innym, pilnie potrzebującym pomocy ludziom. Co ważniejsze, ta pomoc nie odbywa się na przykładzie zamkniętego koła, w którym bezdomni dostają jedzenie i dach nad głową i dalej nic ze swoimi problemami nie robią. Ośrodki i świetlice, założone przez S. Małgorzatę Chmielewską pomagają tym ludziom odbudować sobie życie, znaleźć pracę, dożyć spokojnej starości. Udało jej się stworzyć coś niebywałego – swoistą społeczność w której każdy pomaga każdemu i nie oczekuje za to zapłaty.

CO TO TO JE poczęstowało nas lizakami ze świerszczy:) Niestety dla mnie nie wystarczyło (za bardzo się guzdrałam przy wychodzeniu na przerwę i dostałam za to karę). Dlatego nie uraczę Was żadnym zdjęciem, przepraszam :( Możecie w zamian pójść do knajpki i spróbować na własnej skórze insekto-pyszności, hm?

MIKELA ESKENAZI narobiła nam smaczku na przyszłość w towarzystwie nowych technologii, o jakich nam się nie śniło. Nie wiem czy wszystkich, ale mnie z pewnością kupiła stwierdzeniem ‘Mobile is not a device, it’s a mode of life’. Piękne :) MUST SEE na youtubie, czy gdziekolwiek indziej. MUST!

LOUIS-PHILIPPE LONCKE , belgijski badacz i podróżnik relacjonował nam swoją wyprawę wzdłuż Wisły.

Swoją drogą, niezły mówca z niego- zdążył kilka razy doprowadzić widownię do łez ze śmiechu, a moją przyjaciółkę do oświadczenia mu się na Twitterze ;)

Na koniec, można by rzecz tradycyjnie (bo to już drugi raz z rzędu) wystąpił na scenie zespół F.O.U.R.S.

Nie znacie ich jeszcze? Uuuu wstyd ;) To nieprzeciętnie zdolni muzycy z Krakowa, którzy niedługo wydają płytę, a póki co koncertują i zarażają innych swoją miłością do jazzu. Serio, klikajcie, szukajcie, słuchajcie – nie pożałujecie!

 

Podsumowując, czuję się BARDZO zainspirowana oraz zmotywowana i zdecydowanie nie żałuję całodziennych wagarów których dopuściłam się żeby wziąć udział w TEDxie.  Od osób które uczestniczyły w wydarzeniu rok wcześniej dowiedziałam się, że wprowadzono sporo zmian na lepsze! Gratulacje dla organizatorów, oby tak dalej! :)

A na zakończenie podrzucam Wam piosenkę, która zapewne pozostanie na zawsze w sercach wszystkich uczestników tegorocznego TEDx’a ;) 

To co, wybieracie się na TEDx’a w przyszłym roku? Bo ja tak :)

Karolina

10 Comments

 • Matrox

  23.03.2013 at 22:09 Reply

  W przyszłym roku chętnie wpadnę :) Czekam na nagrania z warszawskich wystąpień!

  • Karolina Szpunar

   25.03.2013 at 13:28 Reply

   Też je sobie z chęcią przypomnę :))

 • Łukasz Urynowicz

  23.03.2013 at 22:26 Reply

  Chciałbym w tym momencie przywołać tu niejakiego Łukasza Ł., który okazał się być bardzo niesympatycznym kolegą, a to dlatego że nie schował mnie do kieszeni i nie przemieścił na tegoroczną konferencję. Wstydź się, Łukaszku! (complainty tłitować na @ksssss)

 • Boomer

  25.03.2013 at 10:20 Reply

  Miałem nadzieję po przytoczonym haśle TED’a poczytać więcej o tym wychodzeniu ze strefy komfortu wg prelegentów, a tu taki zawód…

  • Karolina Szpunar

   25.03.2013 at 13:27 Reply

   Boomer, nie widziałam sensu w streszczaniu wszystkich prezentacji:) Jeśli masz ochotę na coś dokładniejszego, poszukaj relacji video z poszczególnych wystąpień. Powinny już być w internecie. Inspiracja gwarantowana, serio!

   • Boomer

    26.03.2013 at 00:32 Reply

    Dzięki, tak zrobię :)

 • Andrzej

  02.04.2013 at 08:28 Reply

  TEDxy to zupełnie inny stan umysłu :)

  • Karolina Szpunar

   03.04.2013 at 20:14 Reply

   Oj, zdecydowanie tak :)

 • Kasia

  31.10.2013 at 16:47 Reply

  Hej,
  tu Kasia ze spotkania fashion law business :)
  blog przepiękny, siedzę w pracy i ukradkiem zerkam, ale w weekend zamierzam wreszcie go porządnie eksplorować :)
  skąd miałaś bilet na tedx???
  pozdrawiam Cię ciepło
  -Kasia

  • Karolina Szpunar

   12.11.2013 at 14:59 Reply

   Hej Kasiu :)
   Żeby dostać bilet na TEDexa trzeba wysłać specjalne zgłoszenie z uzasadnieniem kim jesteś, co robisz i dlaczego to właśnie ty powinnaś dostać wejściówkę. A potem czekasz na decyzję zwrotną, czy się dostałaś czy zabrakło już miejsc. Tak swoją drogą, polecam próbować bo te spotkania są naprawdę bardzo inspirujące!

Post a Comment