Hej!
Na razie proszę tu nie wchodzić :)
5 greatest female movie characters

Najlepsze role żeńskie w historii kina

Siedzę sobie w tym internecie i myślę – dlaczego tak mało uwagi poświęca się aktorkom? Pytając dokładniej, dlaczego tak mało poświęca się uwagi ich talentowi i legendarnym postaciom które wykreowały? Artykuły o ich urodzie i pięknych kostiumach są spoko, ale fajnie byłoby docenić też ich dorobek artystyczny, nie sądzicie? Nie bójcie się, ta notka to nie żaden manifest ;) Po prostu uznałam, że fajnie będzie przyjrzeć się dokładniej najlepszym rolom kobiecym w historii kina. Co więcej, postanowiłam stworzyć oficjalną, old-fashioned listę najlepszy ról kobiecych ever! A teraz mrugam zalotnie, bo chciałabym ją uzupełnić razem z Wami :) Ukończoną toplistę opublikuję za tydzień na blogu. Gotowi? Będzie fajnie, zobaczycie! Przed Wami, moje faworytki:

1. Princess Anne w “Rzymskich wakacjach”

x950

Uwielbiam! Sceny z nią mogę oglądać godzinami, jedna po drugiej :) A wszystko dzięki naturalnej grze aktorskiej, pełnej spontanicznych min i gestów – czyli wszystko tak, jak lubię najbardziej. Fabularnie, postać niepokornej księżniczki Ani jest wprost przeurocza! Nie bez powodu w 1954 roku Audrey dostała za ową rolę Oscara! Co ciekawe, pierwotnie w Rzymskich Wakacjach miała zagrać Elizabeth Taylor. To z myślą o niej został napisany scenariusz filmu. A jednak! Na castingu okazało się że Audrey jest wprost urodzona do tej roli – na co ja z zadowoleniem zacieram rączki i mlaskam z aprobatą, o tak!

 

2. Scarlett O’Hara w “Przeminęło z wiatrem”

Gone-with-the-wind-Wallpaper-the-movie-Vivien-Leigh-Scarlett-OHara-Margaret-Mitchell-David-O.-Selznick-love-story

Nigdy nie lubiłam Scarlett O’Hary. Jako mała dziewczynka oglądałam Przeminęło z Wiatrem dla jej sukienek, to prawda (no i ciocia mówiła mi że jestem tak samo śliczna jak ta pani w loczkach), ale nawet nie próbowałam zrozumieć dlaczego ta pani nie ma przyjaciół. Była niedobra, tyle rozumiałam. Teraz, gdy już dorosłam (fanfary!) nadal nie lubię Scarlett O’Hary. Ale teraz rozumiem, że jest to po prostu wybitnie zagrana postać. Bo wykreować bohaterkę którą wszyscy pokochają jest trudne, ale odegrać taką, której nikt nie będzie lubić? Oj, najtrudniejsze! Vivien Leigh należą się za tą rolę dozgonne brawa :)

3. Baby Jane w “Co się zdarzyło Baby Jane?”

que_fue_de_baby_jane_8Przyznaję, że nad wrzuceniem tej postaci do listy zastanawiałam się z dobre pół godziny. Pobiłam tym samym mój rekord niezdecydowania podczas pisania – małe zwycięstwa i rekordy powinno się podobno kolekcjonować w pamięci ;) Tak czy siak, teraz wiem że jest to jak najbardziej zasłużone miejsce. Tak jak w przypadku wcześniejszych ról kobiecych pewnie większości z Was nie zepsułam zabawy zbędnymi spoilerami, w przypadku tego filmu nie mam do końca pewności – dla mnie jest on znany, ale popytałam znajomych no i niekoniecznie. Dlatego bez zdradzania fabuły i dalszego przedłużania – o co chodzi z tą Baby Jane? Nie jest to jedna z tych postaci kobiecych które podziwiam, albo wzoruję się na nich. Ta pani mnie przeraża. Przeraża tak bardzo, że zyskuje mój dozgonny szacunek! To jedna z lepszych ról Bette Davis, jeśli nie najlepsza! Ale ciarki na plecach są – mocne takie. Bette Davis to prawdziwa dama srebrnego ekranu, legenda! A wykreowana przez nią postać Baby Jane to mistrzostwo! Tylko koniecznie weźcie do seansu jakiś popcorn, żeby nie obgryzać potem ze strachu paznokci. Żeby potem nie było że nie ostrzegałam!

 

4. Daphne w “Pół żartem, pół serio”

Some-Like-It-Hot

Najseksowniejsza ze wszystkich kandydatek! Co do tego nie ma wątpliwości ;) Mało która kobieta może się jej równać!

Kreacja Daphne to mistrzostwo! Gdybym tylko miała okazję podziękować Jackowi Lemmonowi za te wszystkie godziny śmiechu i łez ze szczęścia <3 ‘Well, nobody’s perfect’, to cytat który znają wszyscy. Wieńczy zakończenie filmu, który również wszyscy znają. A postać muzyka, który w ucieczce przed porachunkami gangów postanawia przebrać się za kobietę i zatrudnić w żeńskiej orkiestrze która właśnie wyjeżdża na wielki tour po Ameryce? Najcudowniejsza + znana wszystkim! I tak, tak, wiem że w filmie zagrał też Tony Curtis, również przebranego za kobietę muzyka, ale Jackowi muszę przyznać jedno – jego rola była fabularnie o wiele ciekawsza :D

 

5. Wasza kolej!

black-windows_54293

Którą ze swoich ulubionych ról żeńskich wrzucicie na to miejsce? :)

Przypominam, że zostanie ona dopisana do oficjalnej, old-fashioned toplisty najlepszych ról żeńskich w historii kinematografii, którą opublikuję równo za tydzień na blogu! Warto dorzucić własną propozycję w komentarzach :)

 ♥

Right now I’m surfing the Internet, scrolling websites and photos of all kind and wondering why we devote so little time for actresses in the web? I’m serious! Why we can find so little information about their talent and characters they’ve created and so much about their hair, beauty and costumes? I mean, looking for the top 100 most beautiful actresses between 20 and 40 is ok, but really? So many beauty top lists while so little about the art of acting? It seems a kinda miserable for me. But don’t you worry, it’s no feminist manifesto ;) I’ve just figured out that it would be nice to look at the greatest female movie characters at least for a while. I’ve decided to create an official, old fashioned top list of the greatest female movie characters of all time! And I want you to be a part of it and create it with me:) The finished top list will be published next week on my blog. Ready? It will be fun, you’ll see! Let me show you my favourites:

1. Princess Anne in “Roman Holiday”

audrey-hepburn-1952-roman-holiday_011

I simply adore her! I can watch every scene many, many times! Audrey Hepburn is playing so naturally, her every gesture looks so spontaneously! She’s the perfect embodiment of everythig I love in the old cinema :) No wonder she got an Oscar in 1954 for the Best Actress in a Leading Role! What’s interesting, originally the scenario of “Roman Holiday” was written for Elizabeth Taylor as Princess Anne. Fortunately Audrey Hepburn came for audition and charmed all the filming crew.

2. Scarlett O’Hara in “Gone With the Wind”

vivien_leigh_as_scarlett_o_hara_by_gabrielttoro-d6cz45s

I’ve never liked Scarlett O’Hara. Since I was a little girl watching “Gone with the Wind” only for her dresses (my aunt told me I would grow up to be as beautiful as Scarlett – that was cute, unfortunately not true). Now I’m older and I still don’t like this character for so many reasons it’s not even worth writing all down. But comparing to what I was thinking as a kid (this lady is very bad) I understand now that it’s only a role – a well played one! We all realize how hard it is  to create a hero that everybody would love. But do we know how hard it is to play a character that everyone won’t like? It’s much more difficult. That’s why I admire Vivien Leigh even more!

3. Baby Jane in “What Ever Happened to Baby Jane?”

large_whatever_happened_to_baby_jane_blu-ray_x09

I must admit picking this one for today’s list was a hard decision. But right now I have no doubts that Betta Lewis’ Baby Jane had to appear here! Having in mind that “What Ever Happend to Baby Jane” movie is not as popular as others that appeared in my post, I must remember about no spoilers policy. And I won’t spoil anything, I promise! I’ll just say – this character is scary! She’s literally freaking me out! Obviously it’s something the actress should be proud of. But honestly! If you were to watch this movie alone, it will be hard for you not bite your own nails. It’s not a horror type of scary, but rather psychological type of scary. In my opinion much better but also scarier! I promised not to spoil anything, so I’ll just end up explaining with this statement – you definitely must watch this movie! But be aware!

4.  Daphne in “Some Like it Hot”

https://www.youtube.com/watch?v=CYUfPTeE0DM

The sexiest of all other candidates! There’s no doubt that no woman can be compared to Daphne! :)

This female character is a real masterpiece! If I’d only had the opportunity to thank Jack Lemmon for making me cry from laughing so many times, I’d definitely do it with all my heart! ‘Well, nobody’s perfect’, is the quote perfectly known for everybody. It appears in the final scene of the movie which is considered legendary in the history of the world cinema. And the character of Daphne herself? The musician, who had seen too much and is desperate to get a gig out of town, but the only one available is in an all-girl band, so he changes his personality to woman called Daphne? That one’s awesome! Of course I know that he’s not the only leading male and also pretending to be a woman character in this movie, but I must tell you – Jack Lemmon’s role has a far better plot development :) And if you’ve seen this movie, you know what I mean!

5. Your choice!

black-windows_54293

Share with us your favourite female movie character, would you? :)

I have to remind you that your choice is going to appear in the official, old-fashioned top list of greatest female movie characters of all time! It will be published here, on my blog in the next week. So I guess it’s worth sharing your favourites in the comments below :)

18 Comments

 • Yes

  17.03.2014 at 17:32 Reply

  Dorzucam Shirley Mc Claine z komedii z lat 60, 70 m.in. “Gejsza”, Meryl Streep w każdej roli bezkonkurencyjna.

  • Karolina Szpunar

   21.03.2014 at 01:00 Reply

   Cudowny wybór :)

 • Agnes

  17.03.2014 at 19:20 Reply

  Audrey Hepburn, ale jako Holly Golightly w “Śniadaniu u Tiffany`ego” <3

  • Karolina Szpunar

   21.03.2014 at 01:01 Reply

   Taaaak <3

 • Kamila

  17.03.2014 at 19:29 Reply

  Holly Goligthly! I Elsa z Casablanki (Ingrid Bergman była moim ideałem kobiecego piękna)! A z nowszych (i filmowo-serialowych, a nie czysto filmowych) to oczywiście Carrie i spółka z SATC. Wspaniała też jest Julia Roberts jako Vivian z “Pretty Woman”. Bezkonkurencyjna (jak zawsze) Maryl Streep (Madeline) w “Death becomes Her”. No i na koniec moja ulubiona, Jodie Foster jako dr Ellie Arroway w “Kontakcie”.

  • Karolina Szpunar

   21.03.2014 at 01:00 Reply

   Ile zgłoszeń! O jak mnie takie komentarze cieszą :D

 • Ewa

  17.03.2014 at 21:50 Reply

  Zadziorna Sally z “Kiedy Harry poznał Sally” i z przeciwnego bieguna Weronika/Veronique z “Podwójnego życia Weroniki” :)

  • Karolina Szpunar

   21.03.2014 at 01:01 Reply

   Dopisane do toplisty! :)

 • Adela

  17.03.2014 at 22:36 Reply

  Zgadzam się, Meryl Streep w każdej roli jest najlepsza! A już połączenie Meryl i Goldie Hown w “Ze śmiercią jej do twarzy” wymiata!

  • Karolina Szpunar

   21.03.2014 at 01:01 Reply

   Dopisane! :)

 • Panna Lola

  17.03.2014 at 22:38 Reply

  Liza Minelli w “Cabaret”! A właśnie teraz zerkam na “Bridget Jones Diary” i jestem zachwycona kreacją R. Zellweger.

  “Przeminęło z wiatrem” – mistrzostwo! <3

  • Karolina Szpunar

   21.03.2014 at 01:02 Reply

   Jejku, Bridget! Na samą myśl o niej robi mi się ciepło na serduszku, a w głowie leci All By Myself :D

 • karolina

  17.03.2014 at 23:18 Reply

  Meryl Streep – ogólnie lubię bardzo ale w roli Marquise De Merteuil w Niebezpiecznych Związkach – ooooch… jakże zła kobieta. ta scena gdy zmywa makijaż – zawsze robi na mnie duże wrażenie.

  • Karolina Szpunar

   21.03.2014 at 00:57 Reply

   A w Niebezpiecznych Związkach nie grała czasem Glenn Close? :)

 • OttON

  18.03.2014 at 01:15 Reply

  Większość nazwisk już w komentarzach wymieniono, więc nie będę powtarzał. Od siebie mógłbym jeszcze dodać Halle Berry ze współczesnych, a z polskich aktorek hm… tylko Feldman mi przychodzi do głowy, reszta nie zapadła mi szczególnie w pamięci.

  Nie wiem czemu, ale widząc na samym początku tytuł i zdjęcie pod nim, pierwsze co mi przyszło na myśl to pewna scena z “Death Proof” Q. Tarantino. Nie powiem która, ale można się domyśleć (ach to męskie myślenie :P).

  Pozdrawiam ;)

  • Karolina Szpunar

   21.03.2014 at 00:59 Reply

   A lubisz jakieś konkretne role Halle Berry i Krystyny Feldman, czy tak ogólnie? :)

 • Movielicious

  24.03.2014 at 11:29 Reply

  Strasznie trudny wybór!
  Ale gdybym miała wymienić kilka aktorek i ról tak intuicyjnie i na szybko (nie powtarzając też za bardzo propozycji z poprzednich komentarzy)…
  – Tilda Swinton w “Jestem miłością” i “Orlando”
  – Giulietta Masina w “Nocach Cabirii” i “La Stradzie”
  – Kate Winslet w “Lektorze”
  – cała obsada “Godzin”
  – Meryl Streep w “Co się wydarzyło w Madison County” (wiem, że to nie jest jej najbardziej efektowna rola, ale ja uwielbiam takie małe-wielkie role, budowane na najpiękniejszych emocjach, bez zbędnej przesady)
  – Cate Blanchett w “Babel” oraz “I’m Not There”
  – Judi Dench w “Iris”

  nie mogę też nie wspomnieć o Monice Bellucci w roli Maleny (kocham Monicę, mimo że chyba nie jest Aktorką Idealną. ale ta rola jest według mnie mistrzowska).
  pozdrawiam ciepło!

  • Karolina Szpunar

   24.03.2014 at 19:42 Reply

   Ojacie jak dobrze! Zdążyłaś się jeszcze załapać ze swoimi propozycjami na dzisiejszą notkę :) A Twoje pomysły są zacne, więc bardzo się cieszę! Zaraz opublikuję wynikiiii

Post a Comment