Hej!
Na razie proszę tu nie wchodzić :)
12 Angry Men

12 angry men

czyli dramat, który warto obejrzeć bez względu na preferencje filmowe.

Trwa zaledwie 1,5 godziny – nie wiem jak dla Was, ale dla mnie to idealna długość. Półtoragodzinny film jestem w stanie obejrzeć właściwie codziennie, nie mając przy tym wyrzutów sumienia że marnuję czas. Jest nie za długi i nie za krótki, jest w sam raz!

Co więcej, gra w nim Henry Fonda! Tak drogie Panie, TEN Henry Fonda;)

A wybitna obsada nie kończy się na jednym aktorze. Z ręką na sercu, widziałam niewiele filmów, w których każdy aktor odegrał swoją rolę tak perfekcyjnie – Dwunastu Gniewnych Ludzi do nich należy.  Neurotyk, choleryk, staruszek, młodzian, Europejczyk, Kanadyjczyk, makler, malarz ścian, bogacz, mieszkaniec slumsów, lider i buntownik.  Wszystkie kombinacje jakie byłam sobie w stanie wyobrazić, oddane w sposób naturalny i przekonywujący.

 

A to nie wszystko, bo nie dość że cały film (oprócz 3 minut) był kręcony wyłącznie w jednym pomieszczeniu, to większość z tych ujęć nagrywano bez żadnych przerw! Serio, kupili mnie po całości.

 

A fabuła? Otóż akcja toczy się wokół procesu przeciwko młodemu chłopakowi ze slumsów, który jest oskarżony o morderstwo ojca. Wyrok ma zostać ogłoszony po naradzie ławy przysięgłych,  w której skład wchodzi dwunastu, różnych charakterowo mężczyzn. Obradują oni w małym pokoju z zepsutą klimatyzacją, co tylko potęguje ich niechęć do sprawy. Chcą jak najszybciej ogłosić chłopaka winnym (wszystkie znaki na niebie i ziemi świadczą o tym, że faktycznie zabił ojca). Ku ich zdumieniu, wynik głosowania nie okazuje się jednogłośny…

I tym pięknym akcentem kończę spoilowanie! Dodam tylko, że jeśli ktoś lubi klimat amerykańskich filmów z lat 50 to polecam, jeśli nie to też polecam :)

Trzymajcie się ciepło,

Karolina

 

9 Comments

 • Piotrek

  09.08.2012 at 18:19 Reply

  Hmm, słyszałem trochę o tym filmie, ale jakoś nigdy nie miałem okazji go obejrzeć. Teraz, czuję się zmotywowany to zrobić :)

 • Łukasz

  10.08.2012 at 13:17 Reply

  Już od dawna zbieram się do obejrzenia tego filmu – dzięki za motywację! :)

  PS. Bardzo podoba mi się minimalistyczny layout tego bloga.

  • Karolina Szpunar

   10.08.2012 at 16:24 Reply

   Łukasz, dzięki:) Strasznie się nim cieszę!

 • Karolina Szpunar

  10.08.2012 at 14:14 Reply

  Serio, Panowie! Z głębi serca polecam, bo to jeden z najlepszych filmów jakie widziałam! EVER ;)

 • zwierz

  01.09.2012 at 16:08 Reply

  Film dzieje się w jednym pomieszczeniu bo to po prostu ekranizacja sztuki – stąd nietypowa długość i nietypowe rozegranie wszystkiego w jednym miejscu. Z resztą popkulturalna legenda mówi, że przedstawienie w swojej pierwszej odsłonie było jeszcze lepsze od filmu. Ja uwielbiam 12 Gniewnych Ludzi, uważam że powinno być lekturą obowiązkową – zwłaszcza zanim pójdzie się na prawo albo przynajmniej oglądać filmy o prawnikach.

 • Sly

  05.12.2012 at 00:22 Reply

  Też uwielbiam ten film. Obejrzyj koniecznie rosyjską wersję w reżyserii Michałkowa ( http://www.filmweb.pl/film/Dwunastu-2007-309948 ). Jest zupełnie inna ( chociaż założenia te same – przysięgli, jedno pomieszczenie, trudna sprawa ), więc może Ci się nie spodobać, ale naprawdę warto. Ja ciągle nie wiem, którą wersję bardziej lubię, obie mają własnych charakter.
  A jeżeli spodobała Ci się koncepcja filmów w jednym pomieszczeniu to polecam jeszcze Podejrzanego ( http://www.filmweb.pl/film/Podejrzany-2000-1331 ) i np. Nieznanych ( http://www.filmweb.pl/film/Nieznani-2006-227812 ). Wszystko to bardzo różne filmy, łączy je jedynie to, że większość akcji odbywa się w jednym pomieszczeniu, co ma swój smaczek.

 • oll

  14.01.2013 at 21:19 Reply

  Oglądałam daawno temu, film robi wrażenie :)

  • Karolina Szpunar

   16.01.2013 at 14:00 Reply

   Ja lubię do niego wracać co jakiś czas. Może to dziwne, ale jeszcze mi się nie znudził :)

 • Ludmiła

  19.10.2016 at 05:13 Reply

  To świetny film😊

Post a Comment